Jin Jang na burze: Obchodujte se ziskem i se ztrátou!

Trader má při svém obchodování k dispozici velkou škálu prostředků, kterých může během obchodování využít, aby pozitivně ovlivnil svůj výsledek. Možná nemáte věšteckou kouli, ale za to máte rozum a cit, který do obchodování zaručeně patří.

Mnozí experti říkají, že při dobrém tradingu je potřeba se od emocí oprostit, aby se nechybovalo. To je rozhodně pravda, zvláště ve stresových situacích. Máme svoji intuici však ignorovat, i když jsme ve stavu naprostého klidu a vyrovnanosti? To už asi tak úplně pravda nebude a ignorace by se v ten moment stala chybou. Takže nejen rozum, ale i cit je součástí obchodování.

Jeden z mých učitelů mi kdysi řekl: „K tomu, aby se dobře obchodovalo, je potřeba naučit se dýchat s trhem“. Začátečník těmto slovům nebude rozumět, ale zkušený trader ví, o čem mluvím.

Vše má dvě strany a věděli to už staří mudrcové. Proč jít proti něčemu, co je přirozené? Pojem Jin Jang asi všichni znáte. Pradávný symbol vyjadřující přítomnost dvou dimenzí, které spolu po vzájemném spojení vytvoří celek. Přítomnost dvou pólů téže „věci, stavu, jevu,“ je něčím, s čím se setkáváme každý den. Teplo a chlad jsou dva protipóly stejného jevu, stejně jako láska a nenávist, rozum a emoce atd. U každé z nich může nastat moment, kdy jedna část přechází ve druhou. Například stav, kdy chlad přechází v teplo, nebo situace, kdy láska přechází v nenávist, dokonce i stav, kdy rozum se začne mísit s emocemi. Taková situace se vyskytuje i na burze, kdy graf osciluje od počáteční hodnoty z plusu do mínusu a opačně.

Dokonce i časový rámec na věci nic nemění. 15m graf nám přece může zobrazovat jak vývoj akciových kurzů, tak naměřené teplotní rozdíly.

Zde narážím na zajímavý jev, který nezapomíná ani na burzovní obchodníky. Zkuste se mnou zapřemýšlet. Existuje jednotka například pro vyjádření tepla a světla? Ano, ale už neexistuje jednotka pro vyjádření chladu nebo tmy. Chlad nemá jednotku, kterou bychom ho změřili, vše zastupuje jednotka tepla. Tma je pouhý výraz, který byl vymyšlen, aby se pojmenoval stav, kdy není přítomno světlo. Z tohoto důvodu jsou i mnozí tradeři nastaveni v podstatě jen na to, aby se soustředili pouze na jeden ze dvou stavů stejného jevu, v tomto případě - vytvoření zisku.

Schválně si dejte ruku na srdce, ti z vás, kteří jdou do obchodu s tím, že teď určitě vydělají slušné peníze. Koupí nějaké aktivum (popř. zaspekulují na pokles), zadají prodejní (či coverovou) cenu, kde se rýsuje velmi zajímavý profit, ale už se vůbec nezaměřují na to, co se stane, pokud pozice půjde opačným směrem. Ignorují druhý stav stejného jevu. To je důvod, proč je tolik traderů neúspěšných.

Mnozí staví svoji strategii pouze na bázi počítání se ziskem, ale ignorují strategii, která měří ztráty. Je to přitom tak přirozené. Když je mi zima, vezmu si bundu, když je mi teplo, svléknu si ji. Když vstupuji do trhu, který má dva směry NAHORU a DOLŮ, žádný jiný směr není (zde neuvažuji chop), musím tedy logicky mít připravenou strategii pro vývoj těmito směry.

Vstoupit do trhu pouze s myšlenkou vnímání zisku a opomínání vnímání ztráty, je jako sednout do vozu, jehož brzdy nám budou fungovat jen náhodně. Jednou na červenou zareagují, podruhé se pedál prostě prošlápne a uvidíme, co se stane. Chcete-li na burze uspět, musíte pracovat s oběma stavy vývoje (tj. řídit se základy money managementu). Jeden bez druhého prostě nefungují, tak jako vše přirozené. Učte se tedy správně obchodovat zisky a učte se i správně obchodovat ztráty. Jedině tímto způsobem lze dosáhnout uspokojivých výsledků.

Autor: Lucie Hron