Investiční rizika

Každá obchodní aktivita nese určitou míru rizika. Ve skutečnosti žádná, ať už obchodní nebo neobchodní činnost není za všech možných podmínek zcela bez rizika. I smlouvy, které tímto termínem disponují mají svá pravidla, kdy ona nulová rizikovost je platná a aktuální.

Kapitálové trhy obsahují riziko kapitálové ztráty, kdy si je investor vědom skutečnosti, že investovanou sumu může, ale nemusí kladně zhodnotit nebo se dostat do ztráty. Investice totiž během investičního období na trzích kolísá a pohybuje se nahoru i dolů.

Výsledek minulého období investičního instrumentu (např. u akcií) není zárukou budoucího vývoje. Stejně tak nejsou zaručené výnosy ani návratnost investované částky. Investor se rozhoduje s přihlédnutím vlastního rizika - své finanční možnosti, cíle, znalosti a zkušenosti.

Obecně platí, že čím vyšší je očekávaný výnos, tím vyšší je potenciální riziko. S tímto pravidlem úzce souvisí tzv. obchodování na margin neboli pákové operace. viz níže.


DRUHY INVESTIČNÍHO RIZIKA NA FINANČNÍCH TRZÍCH *jde o všeobecný informační přehled a popis rizikových skutečností, které mohou během obchodování na finančním trhu nastat.
V investiční praxi se můžete setkat s mnoha druhy rizika. Investor by si měl být vědom všech skutečností, které mohou mít vliv na jeho investici.

Při investování do finančních instrumentů, zejména pokud se jedná o veřejně obchodovatelné cenné papíry, je možno se nejčastěji setkat s těmito jednotlivými druhy investičního rizika:

• Riziko pohybu úrokových měr: je nebezpečí spočívající v možném budoucím kolísání úrokových měr. Jejich změny významně ovlivňují tržní ceny prakticky všech druhů (obchodovatelných) finančních instrumentů. Za nepříznivý pro investory bývá většinou považován jejich případný vzestup v době, kdy již příslušné finanční instrumenty (cenné papíry) zakoupili a mají je ve svém investičním portfoliu. Riziko pohybu úrokových měr je možno považovat za součást tržního neboli nediverzifikovatelného rizika.

• Riziko inflační: zahrnuje nebezpečí růstu míry inflace (cenové hladiny), jež má nepříznivý dopad na reálnou výnosnost finančních investic. Nominální míra výnosu většiny finančních instrumentů při stoupající inflaci roste, což však neplatí pro jejich hodnoty reálné. Při vysoké míře inflace může nastat případ, že reálná míra výnosu některých finančních investic může být nejen velmi nízká, ale dokonce i záporná.

• Riziko insolvence (úpadku emitenta): může nastat situace, kdy emitent nebude schopen dostát svým závazkům z důvodu dočasné nebo trvalé nesolventnosti. Ta může někdy vést až k jeho bankrotu. Jde o riziko jedinečné, vztahujíc se vždy ke konkrétním emisím cenných papírů a lze diverzifikovat. Toto riziko bývá nejčastěji spojeno s cennými papíry korporací, přičemž jeho velikost je důsledkem působení všech dílčích rizik podnikatelského subjektu.

• Riziko událostí: vzniká zveřejněním významných a neočekávaných nepříznivých událostí, které mohou výrazně ovlivnit tržní ceny (kurzy) cenných papírů. Skutečné důsledky, které tyto neočekávané události způsobí, souvisí s vnímáním a úsudkem účastníků trhu pod vlivem investiční psychologie. Jedná se o tržní riziko nediverzifikovatelné.

• Riziko nelikvidity: nastane, jestliže investor během držby předmětného cenného papíru nemá po určitou dobu možnost je zpětně přeměnit na peněžní hotovost za odpovídající cenu a transakční náklady. Toto riziko je spojené buď s konkrétním cennými papírem, nebo s charakterem trhu, na kterém je cenný papír obchodován, či při náhlém poklesu bonity daného emitenta. Může se tedy jedna o tržní riziko nediverzifikovatelné, ale i o jedinečné riziko diverzifikovatelné.

• Riziko měnové: platí pouze pro investice směrované do zahraničních cenných papírů denominovaných v cizích měnách. Výnos může být negativně ovlivňován změnami kurzů mezi měnou tuzemskou a měnami, ve kterých jsou předmětné cenné papíry denominovány. V podstatě se jedná o součást tržního, neboli nediverzifikovatelného rizika, jež je však možno do jisté míry předvídat a lze se proti němu zajistit.

• Riziko právní: spočívá v možné ztrátě investora, způsobené nemožností se právně domoci splnění podmínek dohodnutých v uzavřeném kontraktu. Jde o riziko existující především na finančních trzích méně vyspělých zemí s nedokonalým právním systémem, resp. o riziko vyplývající pro investora z neznalosti právních podmínek v zahraničí. Jedná se o tržní riziko nediverzifikovatelné, které je možno do jisté míry předvídat a vhodným teritoriálním umístěním investic se mu částečně vyhnout.

• Operační riziko: je rizikem, spočívajícím v lidských pochybeních, chybách nebo výpadcích informačních a přenosových systémů, resp. i v případných podvodech jednotlivých účastníků trhu (například platební nevůle apod.). Jedná se o součást nediverzifikovatelného tržního rizika.

• Riziko pákového efektu (maržové): nastává pouze při využití marginu (marže/zálohy/půjčky).Výše rizika je dána výší finanční zálohy klienta (čím méně prostředků klient má, tím vyšší je riziko).