Co je to burza a jak vznikla?

Každý existující finanční systém je vždy nedílnou součástí souvisejícího systému ekonomického (ekonomické systémy jednotlivých států, systémy mezinárodních ekonomických společenství apod.), i politického.

Kapitalismus (jehož definice je stále předmětem rozsáhlých debat), nazvu ho jednoduše volným tržním hospodářstvím, je v rámci přizpůsobené formy vlády pro finanční a kapitálový trh „ideální“ soustavou.

V totálně socialistickém státě je stát jediným investorem podniků. Prakticky se zříká akciových společností, a tím pádem i samotných burz. On je jediným kapitalistou (monokapitalismus), který svěřuje vedení podniků svým úředníkům - byrokratům.

V kapitalismu je akciová společnost základem celého systému a burza (prostředník spekulace) nezbytný motor. Jistý druh dobrodružství (spojené s odpovědností podnikatelského rizika), možnost vlastního rozhodnutí a výběru nejlukrativnějších firem, které udržují své hospodářské výsledky na kladných číslech i přes systematické a stále se vracející krize, ať už malého nebo většího rozsahu, jsou pro svobodné investory důvodem vydání svých úspor.

Tím druhým důvodem je samozřejmě inflace, snažící se o snížení ukládání (a tím znehodnocování) finančních prostředků střadatelů. Těch prostředků toliko potřebné pro hospodářskou expanzi.

Historie burzy

Burza je akciová společnost legislativně se řídící dle obchodního zákoníku. Je právnickou osobou organizující nabídku a poptávku cenných papírů na přesně stanoveném místě v přesně danou dobu. Je místem investorů i spekulantů, kteří vkládají své peníze do cenných papírů (movité/likvidní hodnoty), jako protipólu knemovitostem.
Počátky burzy spadají do 14. století do hlavního města provincie Západní Flandry v Belgii, Brugges. (Jinak také nazývané belgické Benátky).

Proč burza?


Hostince, kde probíhaly první burzovní transakce, patřily rodině Van der Buerse.
Místa, kam se sjížděli businessmani z všech koutů Evropy tak velmi brzy získala nový titul - burzy.

Kdy vznikla první burza?


V roce 1531 se v Antverpách zřídila první instituce nesoucí název Beurs, která představovala první burzu cenných papírů.
Poté co vznikla první akciová společnost, trvalo jen pár let, než vznikl samotný akciový trh. První společnost ve veřejném vlastnictví s první veřejnou nabídkou akcií, byl pro investory všeho druhu velmi lákavý obchod.
Brzy se objevil trh, který umožňoval tyto akcie kupovat a prodávat a ukázalo se, že je pozoruhodně likvidní. Neustálá změna vlastníka nebrala konce. Vznikl živý termínový trh s akciemi společnosti, který umožňoval prodej s budoucím doručením.

Místem prodeje bylo Warmoesstraat nebo Oude Kerk a tyto obchody probíhaly doslova pod širým nebem. Vzhledem k význačnosti a množství obchodů bylo v roce 1608 rozhodnuto postavit krytou Beurs na Rokinu poblíž městské radnice. Jednalo se o první burzu cenných papírů na světě.

To co se za jejími zdmi odehrávalo, bylo něco přímo revolučního. Ne náhodou byla ve stejné době založena i amsterodamská Směnná banka (1609). Akciový trh nemohl bez funkčního monetárního systému řádně fungovat. Když bankéři začaly přijímat akcie (první akciové společnosti VOC), jako záruku na půjčky, začal se upevňovat vztah mezi akciovým trhem a nabídkou úvěrů. Novým krokem bank bylo i půjčování peněz na nákup akcií na úvěr. Společnost, burza a banka vytvořily trojúhelníkovou základnu pro nový druh ekonomiky.

Autor: Lucie Hron